COO Vinko Bek – izrada udžbenika

Početkom 2024.godine, Županijska udruga slijepih Split potpisala je ugovor o financiranju projekata za prilagodbu i izradu udžbenika/literature za potrebe slijepih i slabovidnih učenika/studenata za školsku/akademsku godinu 2023./2024. s Ministarstvom znanosti i obrazovanja za 2 projekta, od kojih je svaki odobren za financiranje  u iznosu od 21.000 EUR.

Projekt „Jezik učim, a pritom se ne mučim“ provodi se u partnerstvu s COO Vinko Bek, osnovnim školama „Josipa Kozarca“ iz Lipovljani, „Tenja“ iz Osijeka, „Tomaša Goričanca Mala Subotica“, „Viktorovac“ iz Siska te srednjom školom „Gimnazija Gaudeamus iz Osijeka. Projektom je osigurana prilagodba udžbenika za 8 slijepih i slabovidnih učenika: prilagođen udžbenik i radna bilježnica za hrvatski jezik i književnost za dvoje učenika 7.razreda osnovne škole na brajici; prilagođen udžbenik za hrvatski jezik i književnost za četvero učenika 8.razreda osnovne škole m uvećanom tisku; prilagođen 1 udžbenik iz latinskog jezika(brajica) za učenicu 1.razreda gimnazije.

Drugi projekt, „Novo ruho stare knjige, za slijepog đaka manje brige!“ provodi se u partnerstvu s COO Vinko Bek te osnovnim školama „Brezovica“, „Petra Preradovića“ iz Zagreba te „Pujanki“ iz Splita.  Projektom je osigurana prilagodba udžbenika za 7 slijepih i slabovidnih učenika: prilagođena 1 zbirka zadataka iz matematike za 3.razred OŠ za 1 slijepog učenika Prilagođen 1 udžbenik iz matematike za 2.razred OŠ za 1 slabovidnog učenika Prilagođena 1 radna bilježnica za fiziku u 8.razredu OŠ za 1 slabovidnu učenicu Prilagođena 1 čitanka iz hrvatskog jezika za 8.razred OŠ za 4 slabovidna učenika Prilagođena radna bilježnica iz kemije za 8.razred za 1 slabovidnu učenicu Prilagođena radna bilježnica iz geografije za 8.razred OŠ za 1 slabovidnu učenicu.

Problem nedostatka literature u obliku i formatu usklađenom sa statusom vida i mogućnostima praćenja nastave za slijepe i slabovidne učenike još uvije je aktualan te mu se pristupa individualno, zadovoljavanjem potreba kroz pojedinačne projekte kojima se uspije obuhvatiti tek određeni broj učenika i literature. Županijska udruga slijepih Split nastavit će s aktivnostima prilagodbe s ciljem poboljšanja kvalitete školovanja slijepih i slabovidnih učenika.