Erasmus+ CSI: MART kraj prve godine provedbe. Što nas čeka u drugoj godini?

Ožujak 2022 – Ožujak 2023.

Prije godinu dana, započeli smo još jednu Erasmus+ avanturu!

Kao članovi međunarodnog tima puno smo naučili od naših partnera, razvili smo nove aktivnosti za mlade s oštećenjem vida te nastavljamo dalje inspirirati radnike s mladima za korištenjem inovatnih metoda baziranih na mindfulness tehnikama disanja i art terapiji za mlade osobe s invaliditetom. 

Kreativni proces manifestira se na različite načine i u različitoj dobi pojedinca. Svaka osoba koja otključa svoj kreativni potencijal prolazi kroz različite faze vlastitog kreativnog stvaralaštva. U cijelom procesu, art terapija ima iznimnu ulogu. Art terapija je vrsta terapije koja uključuje korištenje kreativnih tehnika poput crtanja, slikanja, kiparstva i drugih vizualnih umjetnosti kao načina osobnog izražavanja i “obrade” emocija. To može biti posebno korisno za osobe s oštećenjem vida, jer im omogućuje da se uključe u kreativni proces koji se ne oslanja samo na vid.

Aktivnosti ovog projekta usmjerene su na istraživanje mindfulness tehnika disanja i art terapije prilagođenje slijepim i slabovidnim osobama, potom uključuju predstavljanje primjera dobre prakse u partnerskim zemljama, a cjelokupan istraživački rad bit će objedinjen i prezentiran u posebno osmišljenom metodološkom priručniku prilagođenom za čitanje osobama s oštećenjem vida.

U našem priručniku pronaći ćete jedinstvene aktivnosti koje mogu koristiti i videće osobe, npr. vježbe za smanjenje anksioznosti. Jedna od tih vježbi je tehnika disanja 4-7-8 čija primjena donosi brzo smirivanje uma i tijela. Sve osmišljene aktivnosti art terapije 

započinju kratkom mindfulness vježbom s ciljem učenja polaznika introspekciji, tehnikama disanja i smirivanja prije kreativnog rada.

Online priručnik/e-knjiga izrađena u sklopu ovog projekta sadržava sljedeće informacije: 

  • statističke podatke o mladim osobama s oštećenjem vida iz Italije, Grčke i Hrvatske
  • podatke o misiji i viziji partnerskih organizacija na projektu
  • nove i inovativne aktivnosti koje kombiniraju kreativnost, umjetnost i kulturu, a posebno su osmišljene i prilagođene za mlade osobe s oštećenjem vida
  • nove aktivnosti, alate i metodologije bazirane na mindfulness filozofiji i art terapiji, a usmjerene za radnike s mladima koji se u svakodnevnom radu susreću s mladima s oštećenjem vida i još mnogo toga!

Osmislili smo 15 aktivnosti koje objedinjuju mindfulness tehnike i metode art terapije. U sljedećim mjesecima očekuje nas pilot testiranje navedenih aktivnosti s mladima s oštećenjem vida u Italiji, Grčkoj i Italiji. Nakon prikupljanja povratnih informacija od strane sudionika, bit ćemo spremni predstaviti javnosti konačnu verziju online priručnika/e-knjige u pdf. i audio formatu pod nazivom “Suradnja za socijalno uključivanje mladih s oštećenjem vida kroz „Mindful Art“ terapiju – metodološki priručnik”.

Za više informacija o projektu posjetite naše društvene mreže i web stranicu projekta: 

FB stranica https://www.facebook.com/mindfularttherapyforvisuallyimpaired

Web stranica https://erasmus-art-therapy.udrugaslijepih.hr

Projekt je sufinanciran od strane Talijanske nacionalne agencije i Erasmus+ programa. Nositelj projekta je organizacija ONDAMIND iz Italije, dok su partneri na projektu Županijska udruga slijepih Split iz Hrvatske i društveno poduzeće KDAP MEA LARISAS PROSVASI IKE iz Grčke. Ukupan iznos bespovratnih sredstava je 60.000,00 EUR, a predviđeno trajanje projekta je od 31.03.2022. do 31.03.2024.