Kako pristupiti slijepoj osobi u kriznoj situaciji?

U sklopu projekta SEE ME – Sigurni i jednaki u hitnim situacijama, tim Udruge slijepih Split upoznao je pripadnike operativnih snaga o pristupu i pomoći slijepim osobama u kriznim situacijama.
Tijekom interaktivne radionice, sudionicima su podijeljene simulacijske naočale kako bi na neki način mogli doživjeti sljepoću. Kako sve ne bi ostalo samo na teoriji, pobrinuli su se naši predavači koji su okupljenima pokazali kako ispravno voditi slijepu osobu. Predavači iz naše udruge su osmislili i uprizorili 2 krizna scenarija kako bi sudionicima omogućili uvid u reakcije i način pružanja potrebne pomoći slijepoj osobi. Oba primjera odnose se na scenarij evakuacije slijepe osobe iz po život opasnih situacija.
Primjer 1. U shopping centru je oglašena hitna evakuacija posjetitelja. Slijepa osoba se odvojila od svoje videće pratnje te ju je potrebno pronaći, smiriti i sigurno izvesti iz centra.
Primjer 2. Požar je buknio u jednom od stanova u stambenoj zgradi. Kako što hitnije izvesti slijepu osobu iz zapaljene zgrade?
Zahvaljujemo Ravnateljstvu civilne zaštite MUP RH na pozivu i sudjelovanju na ovom hvale vrijednom projektu. U sklopu projekta, osim programa osposobljavanja, bit će izrađene i različite brošure za samopomoć za osobe s invaliditetom. Izrađene brošure bit će objavljene u video i audio formatu prilagođenom slijepim osobama.