Nagrada Splitsko-dalmatinske županije Ivanu Tokiću, predsjedniku udruge slijepih Split

“Moram za početak priznat da je lijepo nevidjeti koliko vas ima, pa možda i nešto suvislo uspijem izgovoriti.”
Tim riječima obratio se predsjednik udruge Ivan Tokić okupljenima u Hrvatskom narodnom kazalištu u Splitu na svečanoj sjednici Županijske skupštine Splitsko-dalmatinska županija povodom 30. obljetnice njenog osnutka i blagdana sv. Jeronima, njenog zaštitnika.
U okviru svečanosti dodijeljene su i nagrade Splitsko-dalmatinske županije istaknutim organizacijama, pojedincima kao i one za životno djelo. U ime nagrađenih okupljenima se obratio Ivan Tokić, jedan od dobitnika osobne nagrade građanina pojedinca za njegov doprinos poboljšanja kvalitete života slijepih osoba u Splitsko-dalmatinskoj županiji.
Ivane, hvala ti na nesebičnom zalaganju, predanom radu i golemoj ustrajnosti kojim si slijepe osobe “učinio” vidljivima u našoj županiji. Ova nagrada je samo početak, a mi se veselimo vidjeti te ponovno u odijelu i kravati koje toliko obožavaš nositi.
U nastavku donosimo mali pregled Ivanovih ostvarenja za dobrobit drugih:
– Uspješno je izborio odluku banaka za ukidanjem naknade prilikom podizanja gotovine na šalteru za slijepe i slabovidne osobe
– svojim zalaganjem postigao je uvođenje zvučnih najava stanica u javnom prijevozu te na autobusnim stajalištima te postavljanje zvučnih semafora na više frekventnih lokacija;
– pokrenuo je medijsku kampanju zahvaljujući kojoj je postignuto da slijepi i slabovidni učenici prilagođene udžbenike dobiju na vrijeme
– osobno je sudjelovao u uređenju prostorija udruge fizičkim poslovima uklanjanja lamperija i čišćenja prostora te osigurao materijalna sredstva za uređenje prostora(zamjena prozora u uredima, nabava 2 klima uređaja te popravak balkonskih vrata)
– redovito organizira i sudjeluje u raznim aktivnostima za slijepe osobe poput edukativnih predavanja i izleta;
– organizirao je edukaciju i pribavio sredstva za kupnju specijaliziranih euronovčarki za 100 slijepih osoba odmah po uvođenju nove euro valute kao sredstva plaćanja;
– osigurao je audiodeskripciju nogometnih utakmica Hajduka i reprezentacije Hrvatske;
– uveo je Info liniju u Udruzi; osigurao je novi vizualni identitet udruge;
– Član je Povjerenstva za pristupačnost grada Splita u kojem se bori za pristupačnost grada svih kategorija osoba s invaliditetom
– omogućio je zapošljavanje 5 slijepih osoba; potakao i podržao osnivanje pikado kluba slijepih.
Foto: Veljko Martinović