VAŽNA OBAVIJEST za članove koji koriste socijalne usluge

Na temelju zakona o osobnoj asistenciji i informacija sa sastanka održanog s Ministarstvom rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike u četvrtak 5.10. 2023., od 01.01.2024. slijepe osobe će jedino moći koristiti socijalne usluge VIDEĆE ASISTENCIJE i GERONTODOMAĆICE ukoliko im je utvrđen treći ili četvrti stupanj težine invaliditeta – oštećenja funkcionalnih sposobnosti prema propisima o vještačenju i metodologijama vještačenja. Ukoliko imate postotak tjelesnog oštećenja utvrđen rješenjem Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, to van više neće vrijediti. Da bi rješenje bilo valjano ne smije biti starije od 2015. godine Hrvatskog zavoda za socijalnu rad i u njemu mora biti utvrđen treći ili četvrti stupanj težine invaliditeta – oštećenja funkcionalnih sposobnosti.
Ukoliko želite i dalje koristiti socijalne usluge, a nemate valjano rješenje potrebno je odraditi sljedeće korake:
1. otići na mjesno nadležan Hrvatski zavod za socijalni rad, predati zahtjev za ostvarivanjem prava na osobnu invalidninu, medicinske nalaze, ne starije od 6 mjeseci, kopiju osobne iskaznice i drugu dokumentaciju koju Zavod za socijalni rad od vas zatraži.
2. Na poziv, vještačenje će izvršiti Centar za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom u Splitu
3. Nakon provedenog vještačenja, Centar za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom će izdati nalaz i mišljenje te ga proslijediti Hrvatskom zavodu za socijalni rad
4. Hrvatski zavod za socijalni rad će donijeti konačno rješenje.
5. Kopiju rješenja potrebno je dostaviti u udrugu.