Kreće novi Erasmus+ projektE+: Neka bude kratko i jasno: Uvod u asistivnu tehnologiju za osobe oštećena vida

Dana 11.10.2023. u 11.00 sati održana je #konferencija za medije povodom obilježavanja manifestacije #Erasmusdays2023! Zaposlenice udruge Ivana i Renata predstavile su novi #ErasmusPlus projekt pod naslovom “Neka bude kratko i jasno: Uvod u asistivnu tehnologiju za osobe oštećena vida” čiji je #nositelj Županijska udruga slijepih Split. #projekt će se provoditi u suradnji s partnerima iz Slovenije i Španjolske.
Prema podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, najmanji broj zaposlenih osoba s invaliditetom čine slijepe osobe. Da bi slijepe osobe mogle obavljati svoje radne zadatke neophodna im je asistivna tehnologija. Najvažnije je na običnom računalu imati instaliranu govornu jedinicu, odnosno čitač ekrana. Čitač ekrana uz pomoć navigacijskih tipki, izgovara sav #tekst koji se nalazi na ekranu. Tako slijepe osobe mogu izrađivati dokumente, odgovarati na mailove, ispunjavati obrasce… Ništa manje važna nisu ni elektronska povećala koja uz pomoć visoke tehnologije uvećavaju tiskane materijale te na taj način omogućuju slijepim i slabovidnim osobama čitanje istih. Postoje još mnogi drugi uređaji kao npr. govorni kalkulator, mobitel s instaliranom govornom jedinicom, zvučni reproduktori, Foxy reader, brajični redak, brajeva bilježnica …. koji pomažu slijepim osobama u obavljanju svakodnevnih radnih zadataka. Tijekom konferencije za medije, Ivana je održala kratku prezentaciju o korištenju tiflo tehnoloških uređaja koji joj omogućuju #rad u uredu. Provedbom planiranih projektnih aktivnosti utjecat ćemo na povećanje svijesti šire javnosti o mogućnostima i potrebama slijepih osoba na tržištu rada.
Prvi predviđeni rezultat ovog projekta je virtualna #platforma s video sadržajem o korištenju online alata i posebno osmišljenih uređaja s asistivnom tehnologijom za osobe oštećena vida. Drugi intelektualni #rezultat je online priručnik posebno dizajniran i prilagođen slijepim i slabovidnim osobama koje ulaze na tržište rada. Virtualna platforma i online #prirucnik tematski se dopunjuju jer osobama oštećena vida pružaju informacije o vještina i alatima uz pomoć kojih će postati konkurentniji na tržištu rada.
Zahvaljujući ovom projektu, naša udruga će nabaviti potrebnu informatičku i tiflo tehničku opremu te ćemo pokrenuti #YT kanal na kojem ćemo objavljivati kratka edukativna videa s ciljem upoznavanja slijepih i slabovidnih osoba o dostupnoj asistivnoj tehnologiji koja može uvelike doprinijeti povećanju prilika za zapošljavanjem osoba s invaliditetom u EU. Priručnik i video materijali na engleskom jeziku bit će prevedeni na hrvatski, slovenski i španjolski jezik. Objavu prvih rezultata možemo očekivati tijekom 2024. godine.