Otvoreno pismo Hrvatskoj udruzi banaka

Županijska udruga slijepih Split osnovana je sada već daleke 1951. godine, s ciljem pomoći i podrške slijepim osobama u svim aspektima njihovog života. Tim povodom pratimo sva zbivanja na društvenoj sceni koja se tiču života slijepih te smo prije nekoliko dana naišli i na članak u Slobodnoj Dalmaciji u kojem se navodi kako banke uvode naknade za podizanje novca u poslovnici. Iako razumijemo tu logiku jer se s pravom želi rasteretiti bankarske službenike, ipak smatramo kako bi bilo poželjno da slijepi budu izuzeti iz sustava naknada ne zbog svoje sljepoće, već zbog činjenice da banke nemaju pristupačne bankomate. Naime, većina zapadnoeuropskih banaka posjeduje bankomate na koje osoba može doći sa svojim slušalicama te bankomat uz pomoć govorne podrške postaje pristupačan. Svjesni trenutne situacije prihvaćamo činjenicu da govorne bankomate tako skoro ne možemo očekivati u Republici Hrvatskoj smatramo kako je oslobađanje slijepih od naknade kvalitetna kompenzacijska mjera kojom će banke još jednom pokazati svoje društveno odgovorno poslovanje i poslati poruku kako shvaćaju probleme slijepih osoba. Ovdje se ne radi o nekoliko kuna naknade već je stvar principa i slanja kvalitetne poruke. Stoga od Vas tražimo da se zauzmete za ovo pitanje i da se na teritoriju cijele Republike Hrvatske kod svih banaka slijepi oslobode plaćanja naknade za podizanje novca u poslovnici. Slijepa osoba koja to želi koristiti morat će se kretati uz pomoć bijelog štapa ili psa vodiča, ili pokazati člansku iskaznicu Hrvatskog saveza slijepih.
U nadi da ste razumjeli naš apel te da ste u mogućnosti na isti pozitivno odgovoriti srdačno Vas pozdravljamo.